Állandóan fáradt? - A pajzsmirigy lehet a felelős

„Miért van olyan sok embernek problémája a pajzsmiriggyel?“
A gyulladásos pajzsmirigybetegségek, például a Hashimoto-thyreoiditis világszerte egyre gyakoribbak. Ausztriában, Németországban és Svájcban különösen elterjedtek az endémiás jódhiány miatt.
„Milyen betegségeket okozhat a pajzsmirigy?“
A pajzsmirigy az egyik legfontosabb hormontermelő szerv, így betegségei befolyásolhatják a hormonháztartást (alulműködés vagy túlműködés). Ezen kívül előfordulhatnak pajzsmirigy-göbök is, amelyek a szövet szerkezetét megváltoztatják anélkül, hogy a pajzsmirigy funkciója feltétlenül sérülne. Rendszeres ellenőrzésre van szükség, mert egyes göbök rosszindulatúvá válhatnak.
„Milyen tünetek utalhatnak pajzsmirigy-problémára?“
A pajzsmirigy működési zavarai olyan tünetekkel jelentkezhetnek, mint fáradtság, depresszív hangulat, testsúlyváltozás (hízás vagy fogyás), belső nyugtalanság, szívdobogásérzés vagy hajhullás. Ezek nem specifikus tünetek, más betegségek is okozhatják őket. A göbös elváltozások viszont lehetnek teljesen tünetmentesek, vagy nyaki duzzanat, nyelési nehézség, illetve rekedtség formájában jelentkezhetnek.
„Milyen vizsgálatok szükségesek a diagnózishoz?“
A háziorvos egy vérvizsgálattal és egy ultrahanggal alapvizsgálatot végezhet. Ha eltérések mutatkoznak, további vizsgálatok, például szcintigráfia vagy egy göb szövettani mintavétele (biopszia) is szükséges lehet.
Mikor van szükség műtétre?
Graves-Basedow-kór esetén – amely a pajzsmirigy túlműködésének egyik gyakori formája – akkor javasolt a műtét, ha a betegség hosszú távon nem kezelhető megfelelően gyógyszerekkel. A műtét után a páciens tünetmentessé válik.
Egy másik indok a műtétre az, ha egy pajzsmirigy-göb a vizsgálatok során gyanús megjelenést vagy növekedési mintázatot mutat.